از وانت و نیسان ملولم و خرم آرزوست! ( اندر افزایش قیمت خر )

در دهه‌های گذشته و با تولید انبوه موتورسیکلت و کاهش قیمت آن، روستائیان هم به تدریج نسبت به این وسیله حمل و نقل علاقه نشان دادند. در کمتر از یک دهه، کار تا آنجایی پیش رفت که در اغلب روستاها، کشاورزان به جای استفاده از چهارپایان، موتورسیکلت را برای رفتن بر سر زمین‌های کشاورزی انتخاب کردند.

این تغییر رویه سبب کاهش قیمت خر در روستاها شد و اغلب روستائیانی هم که خر داشتند به دلیل هزینه‌های بالای نگهداری آن، ترجیح می‌دادند در فصل سرما خرها را در طبیعت به‌حال خود رها کنند. آن‌ها با شروع فصل گرما اقدام دوباره به خرید خر جدید با قیمتی نازل‌تر می‌کردند.

به‌تازگی به دلیل بالا رفتن قیمت بنزین و گازوئیل، روستائیان ایران بار دیگر به خرید و نگه داری خر علاقه نشان داده‌اند.

به‌گزارش اقتصادنیوز، از چندی پیش در برخی مناطق روستایی ایران خرید و فروش خر رونق گرفته است. هم‌اینک در روستاها خرها با قیمتی میان ۵۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون تومان معامله می‌شوند.

به‌گفته یکی از روستائیان، چند سال پیش و بعد از این که روستائیان خرهای خود را رها می‌کردند، افرادی با خودروهای نیسان به این مناطق می‌آمدند و این خرها را به نوعی جمع‌آوری می‌کردند و با خود می‌بردند.

موارد استفاده از خر

در حال حاضر با رونق گرفتن بازار خرید و فروش خر، روستائیان خرهای خود را به‌جای رها کردن در بیابان، با قیمت‌های ۵۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون تومان به همان افراد می‌فروشند. به‌گفته برخی از روستائیان این مشتریان برای مناطق کوهستانی و مناطق صعب‌العبور از خرها بهره می‌برند.

با این حال بعضی از اهالی هم می‌گویند که شاید این مشتریان برای مصارفی دیگر مانند مصرف گوشت یا روغن این حیوانات آن‌ها را خریداری می‌کنند. طبق فتواهای مراجع گوشت خر مکروه است. برخی متخصصان پزشکی هم می‌گویند که روغن این حیوان برای دردهای روماتیسمی و ضرب خوردگی مفید است و خاصیت شفاف کردن پوست را هم دارد.

در سال‌های اخیر براساس همین حدس و گمان‌ها قیمت این حیوان رشد قابل توجهی داشته و اکنون خرهای تا سه ساله را با نرخ ۵۰۰ هزار تومان معامله می‌کنند و آن طور که برخی از اهالی می‌گویند خرهای تنومند چهار تا ۱۰ ساله تا یک میلیون تومان هم ارزش دارند.

/ 0 نظر / 19 بازدید